Ból głowy po kolizji to symptom, jakiego nie powinno się lekceważyć. Badania kontrolne należy przeprowadzić, również jeżeli w trakcie zdarzenia nie wykryto urazów w okolicy głowy. Często objawy wstrząsu lub uderzeń dają o sobie znać niestety później, a ich konsekwencje mogą być dość groźne.
Obrażenia głowy to nie wyłącznie uraz czaszki
Po kolizji wielu ludzi koncentruje się jedynie na uszkodzonej czaszce. Jednak ból głowy może być również wywołany naruszeniem struktur skroni i żuchwy, drobnych urazów okolic zatokowych lub urazem kręgów szyjnych. W takich przypadkach konieczna jest diagnostyka uwzględniająca takie procedury jak na przykład rentgen zębów. Może on uwidocznić niewielkie urazy w okolicy szczęki, uszkodzenia zębów po poważnych uderzeniu.
Innym badaniem, jakie dobrze jest przeprowadzić po kolizji, jest tomografia zatok, o której przeczytasz pod tym linkiem: https://skanai.pl/tomografia-komputerowa-cbct/zatok/. Jest ona rekomendowana, jeśli ból głowy nasila się przy pochylaniu i przy problemie zatkanego nosa. Może to sugerować zapalenie lub niedrożność zatok. W opracowaniu dokładnej oceny zdrowia może pomóc radiolog prywatnie, którego możesz znaleźć tutaj – kliknij. Konsultacja u tego specjalisty nie oznacza wyczekiwania na wizytę i umożliwia rychłe przeprowadzenie potrzebnych testów diagnostycznych badań.
Dlaczego kompleksowa diagnostyka jest tak istotna?
Zignorowane mikrourazy mogą stać się źródłem różnych konsekwencji, takich jak przewlekły ból lub szumy uszne. Ucisk głowy po kolizji, nawet jeżeli wystąpi kilka dni później, powinien stanowić sygnał alarmowy. Polecane jest wtedy przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych, typu przykładowo tomografia skroni. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte działania zagwarantują pożądane efekty terapii.
Reasumując, wszystkie budzące wątpliwości objawy po kolizji występujące w okolicy głowy, potrzebują rzetelnej weryfikacji. Nawet wówczas, gdy dany symptom zdaje się niewielki. Przy nagłym nasileniu objawów i przy uciążliwych dolegliwościach bólowych wskazane jest skorzystanie z niepublicznej pomocy lekarskiej, umożliwiającej dostępność lekarzy bez długiego oczekiwania.