Przezorny kierowca to bezpieczna wyprawa

Wyprawa do górskich miejscowości to doskonała sprawa, ale też wielkie wyzwanie dla kierowcy. Pozałamywane i nieszerokie trasy, które prowadzą pomiędzy szczytami wymagają wyjątkowego skupienia jak również sprawności w panowaniu nad autem. Z innej strony – bezpieczeństwo na niebezpiecznych drogach to dobry wóz. Jaki poprowadzić? W jaki sposób poradzić sobie w awaryjnych okolicznościach podczas wojaży po szczytach województwa dolnośląskiego?

Doświadczony pasjonat moto, który lubi górskie eskapady, na bank zdaje sobie sprawę, że wybór modelu samochodu zależy od specyfiki wycieczki. Na relaksujący familijny wyjazd wystarczy wyruszyć modelem z kategorii C. Bagaż się pomieści, a szosy nie są wybitnie wymagające, ażeby musiał być specjalnie dopasowany. Wypada jednakże nie zapominać, że na drogach może być przeróżnie, szczególnie popularnych. Jadąc np. w Karpaty warto przejrzeć na jakich odcinkach dostępna jest pomoc drogowa na autostradzie A4, przykładowo z miasta Wrocławia. W końcu – rozważny – bezpieczny.

Trochę inaczej wybór wygląda jeśli pragniemy nawiedzić trudniejsze miejsca. Rozmaite, często ziemne drogi wymagają samochodu, który będzie wyposażony w wydajniejszy napęd. Przeważnie wskazywane są typy kategorii SUV. Co wygodne – nie trzeba go mieć. Istnieją spółki, jakie zajmują się leasingiem takowych samochodów. Poza tym, że podpowiedzą który na daną trasę zabrać, gwarantują pełne ubezpieczenie. Wrocław jest przykładem takiego miasta. W trakcie krajoznawczych wycieczek pomiędzy różnymi wioskami czy wzniesieniami, kiedy wóz jest szczególnie eksploatowany, osiągalne pod ręką holowanie jest nieocenione.

Niezależnie od przeznaczenia podróży należy odpowiednio przygotować wóz. Górskie trasy słynne są z ostrych podjazdów oraz dużej ilości krzywizn. Poza tym aura w górach jest bardziej kapryśna. Dla swojego spokoju bezwarunkowo trzeba zbadać działanie auta – ustawienia prędkości, układ sterowniczy, opony – w skrócie całość. Rozmyślnie jest też na wszelki wypadek posiadać w kontaktach auto pomoc. Szczególnie gdy podróżuje się z obleganego miejsca jak Wrocław, gdzie sama A4 to już wyzwanie. Teoretycznie wyjeżdżone górskie trakty potrafią zaskoczyć. Nie wiadomo w którym momencie posłuży pomocą całodobowa laweta.

Pasja do motoryzacji w złączeniu z miłością górskich wycieczek daje mnogie sposobności wspaniałych przeżyć. Auto to niezależność, która w górskich terenach jest bezkonkurencyjna. Niemniej jednak oddając się spełnianiu przygody należy utrzymać trzeźwe myślenie. Na skutek tego przyjemność potrwa długo.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *