Kiedy robić prawo jazdy?

W dzisiejszych czasach, podczas gdy posiadanie auta przestało być wyznacznikiem luksusu, niemal każdy z nas ma prawo jazdy. Jest to pewnego rodzaju wygoda, choć postrzegane jako chleb powszedni. Na jakim etapie właściwie najlepiej zrobić prawo jazdy? Czy warto wsiąść za kółko szybko – za młodu, czy dopiero wtedy, gdy posiądziemy pełną odpowiedzialność?


Nie ulega wątpliwości fakt, że na jezdni możemy spotkać kierowców niemal w każdym wieku. Oczywistym jest również – że każdy etap ma swoje prawa, dlatego też wiek kierowcy warunkuje bardzo często jego styl w trakcie prowadzenia auta. Świeży uczestnicy drogi najczęściej posiadają mniej wyobraźni, dlatego też jeżdżą oni raczej brawurowo, zwykle nieco szybciej i zdecydowanie mniej ostrożnie.

Wprawni kierowcy natomiast, oprócz wielu lat siedzenia za kierownicą, a więc pozyskanych kwalifikacji, mają nabytą pewnego rodzaju roztropność, dlatego na ogół są oni bardziej opanowani, ostrożni i podróżują bardziej bezpiecznie. Z kolei kierowcy starsi – nierzadko bywają zagrożeniem ze względu na powolną jazdę, nienajlepszy wzrok, i długi czas reakcji. Dotyczy to szczególnie tych, jacy za kierownicę siadają rzadko.

Kolejnym istotnym aspektem oprócz zachowywania na jezdni jest zdolność błyskawicznego opanowania informacji. Młody mózg jest nadzwyczaj absorbujący, dlatego też prędko zapamiętuje nowe wiadomości. Wszyscy wiemy, że o wiele szybciej uczy się nam nowych rzeczy – gdy jesteśmy w młodym wieku.

To co jest również pozytywem gdy prawo jazdy zrobimy za młodych lat, jest mniejsza bojaźń przed wszystkim. I choć bywa to niebezpieczne na drodze, może ułatwić samo zdobycie prawka, gdyż mniej boimy się wówczas po prostu wsiąść do auta. Dlatego też łatwiej jest nauczyć się jeździć mając osiemnaście lat niż 40 ści.

Zatem najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zdanie prawa jazdy za młodu. Ważne jest, aby taka osoba miała obok siebie kogoś mądrzejszego, kto we wczesnym okresie będzie sprawować swego rodzaju kontrolę i kto będzie sterował niedoświadczonym – aby jeździł bezpiecznie. Bez wątpienia ważne są również predyspozycje danej osoby, dlatego nie będzie to recepta optymalna dla wszystkich.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *