Marzy Ci się praca kierowcy karetki? Przeczytaj ten artykuł

Fach ratownika medycznego jest z jednej perspektywy niezwykle ciekawy, z drugiej jednakże ma swoje wady. Ratownicy są na pierwszej linii kiedy trzeba zapewnić pomoc poszkodowanym w wypadkach i nierzadko od ich działań zależne jest życie wielu ludzi. Do pracy jako ratownik potrzebne jest zarówno właściwe przygotowanie zawodowe, ale także cechy osobowości, pozwalające na szybkie podejmowanie poprawnych decyzji pod presją.

Ratownicy pracujący w karetkach muszą umieć użytkować różnoraki sprzęt, będący na wyposażeniu pojazdy. Mogą to być relatywnie proste instrumenty jak np. alkomaty, choć te stosowane w kontekstach medycznych i tak są bardziej wyrafinowane niż np. alkomaty policyjne. Wyposażanie karetek składa się jednakże z wielu o wiele bardziej skomplikowanych urządzeń. Oprzyrządowanie karetek to zarówno instrumenty sprawdzające kluczowe parametry życiowe poszkodowanego jak dla przykładu EKG czy monitor oddechu, ale także sprzęty typowo ratownicze jak defibrylatory czy koncentratory tlenu. Załoga karetki musi potrafić pod presją czasu podjąć właściwą decyzję których aparatów użyć i panując na nerwami właściwie je obsługiwać.

Stawki ratowników nie są najwyższe nawet jeżeli tylko zestawimy je ze średnią krajową. W 2021 roku największa stawka wynosiła 4700 złotych brutto, a najpopularniejsza ok. 3900 złotych. W tym samym roku średnia pensja w kraju wynosiła 5900 złotych brutto. Natychmiast więc jest widoczne, że zawód ratownika, nie stanowi najbardziej intratnego. Należy też powiedzieć tutaj o formie zatrudnienia – wielu ratowników pracuje na tzw. B2B. Oznacza to tyle, że ratownik jest ,,prezesem” we własnej działalności gospodarczej i jedynie wynajmuje pracownika – siebie – pracodawcy. Przyczyną takiego układu jest niechęć firm do uiszczania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz szukanie oszczędności w innych obszarach związanych z osobami zatrudnionymi. Da się w ten sposób zmniejszyć różnicę między wypłatą netto a brutto, niestety stawia to pracownika w mocno niekorzystnej sytuacji, ponieważ nie jest on chroniony Prawo Pracy.

Jest to istotny problem, zwłaszcza w zawodzie gdzie od decyzji pracownika może zależeć kogoś życie bądź zdrowie. W sytuacji kiedy ratownik popełni błąd otwiera to drogę do roszczeń ze strony poszkodowanego. W sytuacji gdy ratownik jest zatrudniony na umowie o pracę, odpowiedzialność cywilna znajduje się po stronie zatrudniającego. Ponadto pracodawcy poszukując dalszych oszczędności potrafią doprowadzić do tak absurdalnych sytuacji jak wymaganie, że ratownik będzie kupował swoje wyposażenie na przykład jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Zdarzały się też przypadki gdy karetki miały na wyposażeniu jedynie rękawiczki lateksowe, które mogą powodować uczulenie i ratownicy byli zmuszeni dokupować rękawiczki nitrylowe samemu.

Podsumowując, zawód ratownika medycznego, stawia dużo wyzwań, a jednocześnie nie odwdzięcza się korzystnymi warunkami finansowymi.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *